Hírek

A hosszú leállások ellenére, az önfenntartó társulatként működő Osonó Színházműhely a múlt évben 124 kulturális- oktatási- szociális eseményt hozott létre közel két és fél ezer résztvevő számára és 43.200 euróból gazdálkodott. Ennek az összegnek több mint felét a magyarországi, közel 30 százalékát romániai és 10 százalékát nemzetközi pályázati források teszik ki. A társulat előadásokból és képzésekből származó saját jövedelme az évi költségvetés 6 százaléka volt.
Az elmúlt év a képzések körül zajlott, hiszen a társulat 92 műhelyfoglalkozás és 2 drámatábor által adott teret a fiatalok és felnőttek képzésének. Mindezek mellett az Osonó 14 előadást tartott, amelyek után minden esetben interaktív közönségtalálkozóra került sor. A csapat, a vírushelyzet adta új kihívásokra válaszolva, a Magyarság Háza megbízásából két filmet készített: a nagykárolyi fiatal szerző, László István Lépjen, kérem! című egyfelvonásos drámájának TV-színházi változatát, valamint a József Attila szövegeiből létrehozott Nem vagyok, csak mások látnak című kísérleti versfilmet. Mindkét alkotás rendezője Fazakas Misi, technikai rendezője Mucha Oszkár volt.
A Fazakas Misi által rendezett Ahogyan a víz tükrözi az arcot című dokumentarista előadás túl van az 580. bemutatáson.
Az Osonó, amely tevékenységének 60 százaléka magyarországi helyszíneken és 40 százaléka romániai településeken zajlott, folytatta a jó együttműködést a sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolával. Az intézménnyel közösen szervezi meg immár nyolc éve a csoportvezető- és pedagógus képzést, viszont a járványhelyzet miatt elmaradt a szokásos interetnikai drámatábor és a Színjátékosok Találkozója, amelyekre a tervek szerint 2021-ben ismét sor kerül. Szintén folytatódott a két évtizedre visszatekintő sikeres együttműködés a Plugor Sándor Művészeti Líceummal is, amelynek drámatagozatos diákjai több oktatási projektben és szakmai gyakorlaton vettek részt annak köszönhetően, hogy a színházműhely Regisztrált Tehetségpont és Európai Tehetségpont minősítéssel rendelkezik.
A celldömölki Soltis Lajos Színházzal újabb együttműködés keretén belül, a társulat vezetője több műhelyfoglalkozást tartott a színház stúdiósai számára és a tervek szerint ez az együttműködés 2021-ben erősödni fog. Ugyanakkor, az év elején Olaszországban is beindult egy Osonó- olasz koprodukció próbafolyamata is, amelyet egyelőre, a járványhelyzet miatt fel kellett függeszteni.
Az idei évet az Osonó két pedagógusképzéssel kezdi, aztán több ifjúsági projekt, illetve márciusban egy felnőttoktatást megcélző Erasmus+ projekt vár a társulatra. Ugyanakkor tervben van egy osztálytermi és színházi előadás elkészítése. Mucha Oszkár fogja megszólaltatni József Attila szövegeit a Nem vagyok, csak mások látnak című előadásban, amelynek rendezését Fazakas Misi jegyzi. Mindezek mellett, a már elnyert pályázati támogatások azt mutatják, hogy több nemzetközi és budapesti projekt vár az Osonó Színházműhelyre, amely a továbbiakban is három kulcsszóra építi tevékenységét: színház, oktatás és szociális projektek.
-
Interjúk
„Mi hasonló fiatalok vagyunk egy hasonló helyzetben, mint Vizi és Ecsédi.”
A Vígszínház élő streamben mutatja be január 22-én, Cseh Tamás születésnapján a Kelet-nyugati pályaudvar című koncertszínházi előadást. Hárman játsszák: Orosz Ákos, Tóth András és Zoltán Áron. A koncepciót Tóth András és Zoltán áron dolgozta ki. Velük beszélgettünk. Farkas Éva -
Interjúk
„Egy hely, ahol az alkotóknak lehetősége van kilépni a megszokott kőszínházi keretekből.”
Amikor létrejött a karanténhelyzet, azon nyomban létrehozta az Első Magyar Karantén-színházat, amit ma már WebSzínháznak hív, de a lényeg ugyanaz: a virtuális térben való létezés. A TRIP Hajó igazgatójával, Magács Lászlóval beszélgetünk. Farkas Éva -
Interjúk
„Milyen hangja van a táncnak?”
Hang és mozgás kettősére épül a Tünet Együttes új produkciója, melyben Harcsa Veronika a zenei tanácsadó. Szabó Rékával, a Tünet Együttes vezetőjével és az előadás rendezőjével beszélgettünk. Farkas Éva