Átrium: indul az évad
A budai teátrum, amely hétfőn tartotta évadnyitóját, a nyár folyamán jelentős felújításon esett át. Megújultak az öltözők, bővült és megújult a villamos hálózat, az előtéri világítás, új fény- és hangtechnikai rendszert építettek be, megújult a homlokzati dizájn és az intézmény teljes arculata. A színházat ettől az évadtól a THEA Art Nonprofit Kft. üzemelteti, változatlanul magánszínházi formában. A repertoár azonban – mint Ugrai István, az Átrium intendánsa elmondta – a sokszínűsége mellett összességében egységes egészet ad ki: valamennyi előadás a bennünket körülvevő világról tesz fel fontos kérdéseket, izgalmas társadalmi problémákat feszeget. Ebbe a sorba jól illeszkednek a következő évad bemutatói is. Októberben Rainer Werner Fassbinder A félelem megeszi a lelket című művének színpadi adaptációja kerül műsorra, Alföldi Róbert rendezésében, Hernádi Judit és Bányai Kelemen Barna főszereplésével. Februárban George Orwell 1984 című regényének színpadi változatát mutatják be a Lepkegyűjtő Produkció előadásában, Horgas Ádám rendezésében, Bereczki Zoltán főszereplésével, és színpadra kerül Bodó Viktor új előadása, a Vendetta is, amelyben többek között Gyabronka József, Lukáts Andor és Lázár Kati lesz látható.
Ezek mellett számos produkció kerül újként az Átrium repertoárjára. Tasnádi István Majdnem 20 című, a Bárka Színház bezárására reflektáló darabját Vidovszky György, a Nyáry Krisztián könyve nyomán Így szerettek ők című felolvasószínházi sorozatot Réczei Tamás rendezte. Több könyvbemutató lesz az évadban, elsőként Bödőcs Tibor új kötete kapcsán szeptemberben. Mostantól az Átriumban látható a Pintér Béla és Társulata Kaisers TV, Ungarn és Tündöklő Középszer című produkciója is. Scherer Péter lesz a főszereplője a Kiscsillag zenekar Semmi konferencia című kamaraestjének is, bemutatkozik Gubás Gabi és Szabó Győző zenés estje, a Ha lenne más is…, a galérián pedig Alföldi Róbert 1940 és 1970 közötti színezettfotó-gyűjteményéből nyílik kiállítás októberben. Krizsó Szilvia színházi talkshow-ja is az Átriumba költözik, szeptemberben és októberben Kern András, Sváby András, Jordán Tamás, Grecsó Krisztián, Lovasi András, Vujity Tvrtko, Bereczki Zoltán és Demcsák Zsuzsa lesznek az estek vendégei. Idén ünnepli ötödik születésnapját az Átrium első saját bemutatója, a Gothár Péter rendezte Vaknyugat, és emellett repertoáron maradnak a színház korábbi sikeres előadásai is.
Ettől az évadtól az Átrium infrastruktúrája szolgálja ki a fontos társadalmi kérdéseket feszegető színházi nevelési előadásokat bemutató Mentőcsónak Egység munkáját is; a Szociopoly, a Menekülj okosan, a Cím nélkül, A néma tartomány, a Pokolra kell annak menni és az Újvilág októbertől látható a Jurányi Házban, a 123-as laborban.
Az Átrium csapata a szeptember 2-i Pozsonyi Pikniken és a szeptember 16-i Színházak Éjszakáján is különleges zenés produkciókkal várja nézőit és az érdeklődőket.
Októberi újdonságok:
Rainer Werner Fassbinder: A félelem megeszi a lelket
A német színház és film megújítója, Rainer Werner Fassbinder műve egy idősödő takarítónő és egy bevándorló szerelmén keresztül az emberi kiszolgáltatottság történetét meséli el szívszorító egyszerűséggel és tisztasággal. A film színpadi adaptációja magyarországi ősbemutató.
„Ez egy egyszerű szerelmi történet, ami sok minden mellett arról beszél, mit jelent a valós szeretet, a valódi összetartozás, a másik tisztelete és megbecsülése.” (Alföldi Róbert, rendező)
Szereplők: Hernádi Judit, Bányai Kelemen Barna, Parti Nóra, Bercsényi Péter, Mihályfi Balázs, Szatory Dávid
Rendező: Alföldi Róbert
Réczei Tamás: Így szerettek ők – Kosztolányi Dezső
A felolvasószínházi sorozat a legismertebb magyar írók és költők szerelmi életét mutatja be a Nyáry Krisztián által megírt népszerű történetek nyomán. A sorozat ötletgazdája Réczei Tamás rendező, aki a Szegedi Tudományegyetem bölcsészhallgatóinak kutatásai alapján készítette el az egyes előadások szövegkönyvét. Az első rész Kosztolányi Dezső, Harmos Ilona és Radákovich Mária történetét dolgozza fel, a költőt Gyabronka József, élete asszonyait Takács Kati és Trokán Nóra személyesíti meg.
Szereplők: Gyabronka József, Takács Kati, Trokán Nóra
Rendező: Réczei Tamás
Eredeti bemutató: Szegedi Szabadtéri – REÖK
Ha lenne más is… avagy A Férfi és A Nő
Gubás Gabi, Szabó Győző és az Éjszakai Nesz zenekar zenés estje.
Mi kell a Nőnek? A Férfi.
Mi kell a Férfinak? A Nő.
Karinthy szavaival élve: „Hogy érthetnék meg egymást? Hisz mindkettő mást akar…”Közismert slágerek (Abba, Queen, Sting és még sokan mások) meglepő és fülbemászó átdolgozása latinos stílusokban nagyszerű idézetekkel fűszerezve nemre és korosztályra való tekintett nélkül.
Szereplők: Gubás Gabi, Szabó Győző
Somewhere over the Rainbow – kiállításmegnyitó
Idealizált színes világok: 1940–1970 színezett fotográfiák
Alföldi Róbert magángyűjteménye és művészi reflexiói
A színezett fotográfia lényege, hogy az általában fekete-fehér fotókat kézi eszközökkel megszínesítik. A színes film és dia megjelenésével viszont azért alkalmazták, hogy drámaivá, vagy még inkább művészivé tegyék a fényképeket. Pasztell ceruzával, akvarellel, olajjal stb. dolgoztak. A színezett fotográfia Hippolyte Bayard-tól (1801–1887) indult és egészen napjainkig nagy előszeretettel alkalmazzák. A legelső színezett dagerrotípiát a svájci festő és grafikus Johann Baptista Isenring nevéhez kötik (1839). Mégis a kézi színezés maradt a legnépszerűbb módszer, egészen a 20. század közepéig, amikor a Kodak bemutatta a Kodachrome színes filmjét. Innentől a színezésnek lassan megváltozott a jelentése és a felhasználása. De a mai napig vannak fotográfusok, akik tovább fejlesztve ezt a technikát, egy különleges művészi hatást érnek el a használatával, rámutatva az idealizmus mögött meghúzódó nyomasztó diktatórikus légkörre