„Ellenforradalmat szerettünk volna” – A Kolompár-csoport leleplezése
Dokumentumjáték Kenedi János Emlékeztető dátumbélyegzőből című írása alapján.
Felolvasószínház és élő rádióadás a Krétakör Színház és a Magyar Rádió Művészeti Főszerkesztősége koprodukciójában
Nyilvános előadás: 2006. október 22. 14h
Élő adás: 2006. október 23. 21.30 a Magyar Rádió 6. stúdiójából a Bartók Rádió közvetíti
1958 őszén, a forradalom második évfordulójának közeledtével két szegedi segédmunkás, egy fiú és egy lány röpiratkészítésbe fog: kezdetleges eszközökkel ki akarják nyomtatni a lány lázító verseit, hogy így forradalmat robbantsanak ki. Titkos tevékenységükre hamarosan felfigyel a rendőrség, és nagy apparátussal fog hozzá a veszélyes elemek leleplezéséhez.
Kenedi János egy valódi ügy dokumentumait gyűjtötte össze, csak a szereplők nevét változtatta meg. Az ügynökjelentésekből, le- és kihallgatási jegyzőkönyvekből, rendőrségi iratokból és levelekből kibontakozó történet, amelyből nem hiányzik a szerelmi szál sem, elevenen idézi meg a kor nyomasztó kisszerűségét és egy megindító-gyarló emberi történetet.
Szereplõk (a megjelenés sorrendjében):
Bemondó - Péterfy Borbála
Rendõrhadnagy / Mihálik/ - Scherer Péter
Rendõrõrnagy /Kenesei/, Vizsgálótiszt, Bíró - Rába Roland
Kolompár Antal "Füstös" - Katona László
Tar Piroska "Fitos" - Láng Annamária
Ügynök 1, "Juhar" - Gyabronka József
Ügynök 2, Rendõrtörzs, Nõgyógyász - Bánki Gergely
Zengõ András tanú, Orvos - Terhes Sándor
"Pillangó", Lucás Gergelyné tanú - Csákányi Eszter
"Nõszirom" fedõnevû ügynök - Sárosdi Lilla
Zenész - Darvas Kristóf, Novák Csaba
Dramaturg - Veress Anna
Rendezõasszisztens - Tóth Péter
Hangmérnök - Rédly Dénes
Rádiós asszisztens - Kálmán János
Rendező: Markovits Ferenc
Egy néző hozzászólása:
Még egyszer gratulálok a rádiójátékhoz. Most letöltöttem az adást és a beszélgetést, és megnéztem a Kis állambiztonsági olvasókönyvet. Így döbbentem rá, hogy minimális változtatással dokumentumokról van szó, és így még nagyszerûbb. Mintha egy Tar-írás lett volna.
Még egyszer gratulálok a rádiójátékhoz. Most letöltöttem az adást és a beszélgetést, és megnéztem a Kis állambiztonsági olvasókönyvet. Így döbbentem rá, hogy minimális változtatással dokumentumokról van szó, és így még nagyszerûbb. Mintha egy Tar-írás lett volna.
Sok társadalomtudományi interjút csinálok, és éppen Debrecen környékén tapasztaltam - persze lehet, hogy ott figyeltem erre különösen -, hogy vannak emberek, akik szinte nyomdakészen fogalmaznak nagy egyediséggel és fantáziával. Most itt is ezt éreztem nagyon, évtizedek távolából - micsoda sors is egy szövegnek! Milyen jók például a börtönügynök lejegyzései, az alany is, a médium szerepe is!
Bódis Lajos