Kristian Smeds: Jégképkockák
Színház és Irodalom XIII.
A már jelentős nemzetközi karriert befutott fiatal színházrendező vezetett saját társulatot (Takomo Színház), számos drámát is írt, rendezéseit pedig Európa-szerte láthatta a közönség, egy alkalommal Magyarországon is a Kortárs Drámafesztivál keretében. Munkáit több díjjal jutalmazták, például Jégképkockák című művével 1998-ban elnyerte a legjobb európai rádiójátéknak járó Prix Europa-t. 2001. és 2004. között a Kajani Városi Színház igazgatója volt.
Az író rendező tíznapos műhelymunka keretében dolgozott társulatunkkal, a fent említett JégKépKockák c. drámáját (Jankó Szép Yvette fordításában) véve alapanyagul. A workshop eredményét közönségünk felolvasószínházi estünkön láthatta november 9-én a Merlin Nagytermében.
Nemcsak a két kultúra rokonsága indokolja, hogy ez a sajátos családi fényképalbum itt és most is szívbemarkolóan aktuális. Ha Freud költőnek születik, tán ilyen darabot ír. Smeds olyan éleslátással és humorral ábrázolja a szorongásoktól gyötrődő, a gyűlölök-és-szeretek végleteiben vergődő családtagokat, mint a legjobb dogmás filmrendezők.
A Krétakör előadásában, csakúgy mint az eredeti finn bemutatóban, fontos szerepet játszott a zene.
Szereposztás:
Néma gyerek - Bánki Gergely
Anya - Csákányi Eszter
1., 2. és 3. Apa, valamint Aviomies - Katona László
1., 2. és 3. Lány - Péterfy Borbála
Prédikátor - Scherer Péter
A Kedves - Sárosdi Lilla
Zene: Bozsóki Imre
Rendező: Kristian Smeds
A vendégjáték alkalmából kiadványt jelentettünk meg a mai finn színházról, melynek elkészítésében, csakúgy mint a program megvalósításában partnerünk volt a Finn Kulturális Intézet (Finnagora), valamint a Nemzeti Kulturális Alap és a Merlin Színház.
Kristian Smeds magáról
1990 és 1995 között tanultam a Helsinki Finn Színiakadémia dramaturgia szakán. Én úgy értettem, hogy a finn dramaturgképzés meglehetősen egyedülálló. A tanulmányok nagyon hasonlítanak a rendezőkéhez, a fő különbség az írásban áll. Ezen a szakon ugyanis a színpad misztériumát elsősorban az írás és nem a rendezés szemszögéből közelíti meg az ember.
[Szakasz: 1] tovább >> [/Szakasz: 1]