Lezajlott a Lurkó Fesztivál harmadik kiadása
A 2015 májusának utolsó hetében lebonyolított gyermek és ifjúsági színházi találkozónk harmadik kiadása sikertörténet folytatása. Egy fiatalos, életenergiában gazdag, sok gyereket nevelő város színházaként úgy gyakoroljuk a jelen idő művészetét, hogy a jövő közönségét neveljük.
Nyolc társulat 19 előadását láthatták nézőink és a házigazda Csíki Játékszín 2 alkalommal játszotta saját produkcióját. A Kerekasztal Színházi Nevelési Központ szakemberei, Nyári Arnold és Hajós Zsuzsa a színház nevelésben betöltött feladatáról tartott 4 napos kurzust a csíkszeredaiaknak és a meghívott Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem bábszínész-hallgatóinak. Gimesi Dóra dramaturg a mesedramaturgiáról és meseadaptációkról tartott előadást, Papp Tímea szerkesztő a kortárs magyar gyerekdarabokat összegyűjtő új könyvsorozat négy megjelent kötetét ismertette.
A fesztiválra 2015. május 26-31. között került sor. Szabadtéri, nagytermi és stúdió-előadásokat láthatott 2604 néző, 115 vendég fordult meg a fellépő társulatok és a kurzus előadója-hallgatójaként városunkban. 4-6 éveseknek szóló előadás, 6-10 éves közönséget megcélzó, 11-14 éveseknek való és középiskolások számára meghívott színházi előadások érkeztek Csíkszeredába.
Szakmai tapasztalatcsere, a gyermekszínházi hálózat tevékenységének élénkítése, a város és régió kulturális térképén új fesztivál életben tartása szerepelt tervezett és megvalósított céljaink között. A gyerekeknek és kamaszoknak szánt kulturális kínálat gazdagítása, a színház mint a nevelés alternatív módja, a színházbajárásra való nevelés, a szakmai utánpótlás – olyan célkitűzései a fesztiválnak, melyek teljesüléséhez a rendezvény megszervezése hozzájárult.
A 11 produkció 21 előadásban megmozgatta városunk és környékének gyermekeit, pedagógusait, családjait.
A fellépők:
Bárka Színház (Budapest),
Budapest Bábszínház (Budapest),
Kerekasztal Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság (Budapest),
Brighella Bábszínház (Szatmárnémeti),
Lilliput Társulat (Nagyvárad),
Puck Bábszínház (Kolozsvár),
Arlechino Gyermekszínház (Brassó),
Tomcsa Sándor Színház (Székelyudvarhely).
A rendezvényt a Kortina Egyesület lebonyolításával Csíkszereda Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala 21000 lejjel, a Nemzeti Kulturális Alap 1 000 000 forinttal, Hargita Megye Tanácsa tevékenységi körébe tartozó Hargita Megyei Kulturális Központ 4000 lejjel, a Bethlen Gábor Alap 200 000 forinttal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Communitas Alapítványa 2000 lejjel, a Hungest Hotel Fenyő kedvezményes szállással és ellátással támogatta.