Farkas Franciska bemutatja, Maxim Gorkij: Makar Csudra
Karafiáth Orsolya
Maxim Gorkij, azaz Keserű Maxi (neve felvett név) legelső és egyben legromantikusabb műve a Makar Csudra. Számomra a kitörés, alantas kompromisszumok elevetése és a szabadság novellája ez. Ami épp ezért hitelesen szól Farkas Franciska előadásában.
A Műcsarnok Előadótermében május 23-án Farkas Franciska bemutatja: Maxim Gorkij: Makar Csudra című előadását, rendező-dramaturg: Soós Attila.
Farkas Franciska
A történet nem csupán egy szerelem (Lojko és Radda) története, hanem egy komplett világé is. Amelynek törvényei univerzálisak. Gorkij jól ismeri a szereplőit. Mivel kisgyerekként magára marad, árvaként át kell élnie a kiszolgáltatottságot, a legmélyebb szegénységet. Tizenhat évesen gyalog indult el, hogy bejárja az orosz vidéket, itt ismeri meg a parasztok, csavargók, kirekesztettek életét. És a meséiket, hiedelmeiket. 1892-ben jelent meg a Makar Csudra, ekkor használja először álnevét is. Ekkor még messze van az Éjjeli menedékhely (eredeti címén: A mélyben) sikere, ekkor még távolról sem az ünnepelt szovjet írófejedelem. Meséje egyszerre realisztikus és égbe emelt, földhöz tapadó és elszálló. A legendák szerint saját fájdalmát, szerelmét és az egyik öngyilkossági kísérletét is beledolgozta a szövegbe. Mindig felemelő, ha szöveg és színész egymásra talál.
Nézem Franciska (Radda) szemét a legyező mögül elővillanni, veszélyes, zabolázhatatlan szenvedéllyel. És hallgatom Franciskát (Makar), az öreg bölcset. És hol nevetek, hol sodródom a történettel. Együtt elragadnak.
Műcsarnok
Színház-választó
Válassza ki a keresett színház kategóriáját majd nevének kezdőbetűjét vagy használja a keresőt!