Shakespeare énekel
Shakespeare énekel – koncert
Fellépnek:
Vizin Viktória – operaénekesnő
Ars Nova Énekegyüttes, Renaissance Consort, Canario Historikus Táncegyüttes
Bakos Kiss Gábor – színész, Kálmán Tamás – ének, gitár, Selmeczi Borbála – zongora
Vezényel: Kiss Katalin
A gyulai Shakespeare Fesztiválok során lassan hagyománynak számít, hogy nemcsak a drámaíró művei szólalnak meg prózában, hanem felcsendülnek korának jellegzetes dallamai, életre kelnek a korabeli táncok. Hagyománynak számít továbbá, hogy a zenei múltidézésben sztárelőadók működnek közre.
Ezúttal a nemzetközileg elismert operaénekesnő, Vizin Viktória a szólistája a Shakespeare énekel című komolyzenei koncertnek.
A kecskeméti születésű mezzoszoprán énekesnő a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Szegedi Konzervatóriumában kezdte tanulmányait. 1996-ban megnyerte a Nicolae Bretan Nemzetközi Énekversenyt Kolozsvárott, majd az énekművészet legmagasabb fokozatát, a vokális zenetudományi doktori címet kapta meg. 1997-ben a budapesti Falstaff Versenyen a „Legjobb magyar versenyző” díjat nyerte el, majd a szicíliai Cenerentola verseny különdíjasa lett. A 2009/10-es évadban Bécsben, a Volksoperben, Chicagóban és a Magyar Állami Operaházban a Cosi fan tutte Dorabelláját alakította, majd Carmenként lépett fel nagy sikerrel a new yorki Metropolitan operában.
Az Ars Nova Énekegyüttes története 1990-ben kezdődött Kecskeméten. Már a megalakulás évében az Athéni Nemzetközi Kórusversenyen első díjat nyert. Megalapítója és művészeti vezetője dr. Kiss Katalin. Az együttes 1996 óta 10 nemzetközi versenyen indult el, s mindegyiken kategóriájukban a legjobbak voltak, és első díjat kaptak. Öt alkalommal pedig – az összes kategória legjobbjai között is elvitték a pálmát, azaz – elnyerték a Nagydíjat, a Grand Prix-t. Szintén világsikert értek el 2008- ban a Grazban megrendezett 5. Kórusolimpián, ahonnan két aranyéremmel és olimpiai bajnoki trófeával tértek haza.
A Company Canario Historikus Táncegyüttes 1992-ben azzal a céllal alakult, hogy az egyre népszerűbb régi zene mellett Magyarországon is megis- mertesse a régi korok táncait, teljesebb élményt nyújtva a koncertlátogató közönségnek. Az együttest 1992-ben Aranyos Ágota alapította, melynek azóta is művészeti vezetője és koreográfusa.
A jelenleg négy párból álló együttes tagjai különböző magyar néptánc és balett együttesek táncosai. A produkciókat eredeti tánckönyvek alapján készített koreográfiák alkotják, melyek az európai reneszánsz és barokk korát, báli táncait mutatják be táncszínházi feldolgozásban.
A Renaissance Consort együttes 1980-ban azzal a céllal alakult – az elsők között –, hogy „ felfedezze” a XV–XVII. sz. muzsikáját, kutassa, ápolja és népszerűsítse régi korok zenéjét. Az Renaissance Consort rendkívül nagy gondot fordít a régi korokat megidéző hangzás és látvány megteremtésére. Az együttes évente közel 30 koncertet ad, művészetük híre eljutott a határon túlra is, így a magyar zenekultúra utazó nagykövetévé vált.