Vukán: Vihar - jazzkoncert
Július 8.
Vukán: Vihar - jazzkoncert Múzeum udvar
18.00 óra Előadja: Vukán György – zongora, Balázs Elemér – dob,
Pecek Lakatos Krisztián – nagybőgő
Belépőjegy: 1500 Ft
A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjének tulajdonosa, Érdemes művész, Kossuth-díjas és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, zongoraművész, a legsokoldalúbb muzsikus a mai magyar jazzvilágban.
Vukán György egyike volt azoknak, akik lerakták ebben az országban a művészi szinten játszott jazz alapjait. Tehetsége és tevékenysége messze meghaladja a műfaj korlátait.
Gyermekkora óta koncertezik, az utóbbi évtizedekben főként, mint jazz-zongoraművész lép fel, hol trió formációban, hol szólistaként. Műveivel végigjárta egész Európát, és két ízben egy-egy hónapos koncertútja volt az Egyesült Államokban. A Liszt Ferenc és Erkel Ferenc Kamarazenekarra, valamint a Magyar Szimfonikus Zenekarra írt darabjai az utóbbi időben nagy sikert és elismerést arattak itthon és külföldön egyaránt.
Zeneszerzőként több műfajban is maradandót alkotott. Egyaránt komponált szimfonikus műveket, versenyműveket, amaraműveket (főként rézés fafúvós együttesekre, jazz-zenekari formációkra), balettet (Derby című balettjét a Magyar Állami Operaház több mint három évig tartotta műsorán.), operát (Atlanta, Georgina), több mint 80 dalt és 140 filmzenét.
1999 óta a Class Jazz Band zeneszerzője és zongoristája. 2000-ben megalapította a SEPTET formációt Balázs Elemérrel (dob), Egri Jánossal (nagybőgő), és a Budapesti Saxophone Quartet-tel.
A neves Kossuth-díjas zongoraművész, Vukán György új művet alkotott az idei Shakespeare Fesztiválra. A Vihar című új jazz kompozícióját a Gyulai Várszínház felkérésére írta.
– Hogyan fogadta a felkérést? – A Vihar című Shakespeare darab kapcsán kértek meg egy jazz-mű komponálására. Nem ritka eset, hogy képzőművészeti vagy irodalmi mű illusztrálására ilyen jellegű felkérés adódik. Több évtizeden át az Irodalmi Színpadon számtalan esetben volt erre példa. Több képzőművész, leginkább Gyémánt László festőművész barátom kiállításán kellett játszanom, ráadásul akcióban, ami azt jelenti, hogy egy időben készítettük – improvizáltuk gondolatainkat a vászonra és a hangjegyekbe. És a végén kész volt a mű.
– A zene és az irodalom eltérő művészeti ágát hogyan sikerült áthidalnia? Hogyan sikerült az irodalmat a zene szemszögéből újraértelmezni a Vihar kapcsán?
– A művészet – bármely ágáról is legyen szó, ugyanarról szól, és ugyan- abból táplálkozik: a zenész leírja (és nem megírja!) az Istentől jövő hangokat, mert Nála van a zene, mi meg csak meg kell halljuk és le kell játsszuk. Ha nem így történik, az olyan is…
– Kérem, mutassa be az együttest! Mióta játszanak együtt ebben a formációban?
– Nagyszerű kollégákkal jövök. Balázs Elemérrel, a trió dobosával már 24 éve játszunk együtt, így aztán jól is ismerjük egymást. Legendás improvizációi és alkalmazkodó képessége mindig bámulatba ejti a közönségét. Lakatos Pecek Krisztián a fiatal bőgős nemzedék legjelesebbike. Elképesztő zenész, nagyon szeretek Vele is játszani. Remélem szép emléket fogunk hagyni.
– Ebben egészen biztos vagyok. Köszönöm az interjút