Hírek
▷ KÖLTSÉGVETÉS ◁
Mennyibe kerül a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 és honnan van rá forrás?
▷▷ FORRÁSOLDAL ◁◁
Milyen forrásból valósul meg a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭𝟔?
⏵A Trafó saját forrása/megtakarítása (5 millió Ft),
⏵A Trafó által benyújtott nyertes pályázatok:
- NKA (3 millió Ft),
- Budapest Főváros (5 millió Ft),
- Többlettámogatás /KIM (2,5 millió Ft),
- FESZ/Polgár Alapítvány (1 millió Ft).
⏵Mivel ez nem volt elegendő arra, hogy megvalósuljon a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭, kénytelenek voltunk idén regisztrációs díjat bevezetni (early bird 70 EUR és regular 110 EUR). A regisztrációs díjakból befolyó bevételt 1-2 millió Ft közöttire becsüljük.
⏵A Goethe Institut és a Cseh Centrum néhány német és cseh meghívottunk költségeire ad támogatást.
Tehát előreláthatólag 17 (17,5-18,5) millió Forintból gazdálkodunk.
▷▷ KIADÁSI OLDAL ◁◁
Mit valósítunk meg ebből az összegből?
A Trafó által megbízott stáb és a Trafó dolgozói a helyszínekkel, partnerekkel együttműködve egy háromnapos rendezvényt valósítanak meg, ami november 23-án délután kezdődik és 26-án kora délután zárul 12 helyszínen több mint 35 programmal.
⏵A 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 eredeti koncepciója szerint a programba beválogatott előadásokat azok játszóhelyei tűzik műsorra és fizetik ki a honoráriumokat és egyéb költségeket, hiszen egyébként is műsoron tartják, vagy korábban játszották ezeket a produkciókat, illetve eleve saját produkcióikról van szó, amelyek külföldi értékesítésében érdekeltek. A 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 eredeti feladata a válogatás lebonyolítása és a külföldi vendégek elérése, a program összefogása, a nyelvi hozzáférés biztosítása volt. A játszóhelyek a saját beválogatott produkcióik műsorra tűzését a saját büdzséjükből állták. A 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 a külföldi közönség számára megvásárolta a jegyeket és szükség esetén részben vagy egészben fedezte a fordítás költségeit.
⏵A 2008 óta eltelt évek alatt egyre több olyan produkció került a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭ok programjába - idén már a többség -, amelyeknek nincs állandó játszóhelyük, sem pályázati vagy saját forrásuk továbbjátszásra. Ezért ahhoz, hogy játszani tudják őket az alkotók a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 keretében, a műsorra tűzés költségeit a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭nak és partnereinknek kell előteremteni.
⏵Bár a partnerszervezetek, a budapesti független bemutató- és befogadóhelyek közül számosnak a működése is veszélyben van, vannak, akik befogadnak nem saját előadást és saját működési logikájuk szerint beveszik a novemberi programba, van produkciós ház, amely támogatja a produkciók színpadra kerülését a befogadóhellyel közösen, de vannak partnerek, akik csak bérleti díj ellenében tudnak helyszínként bekapcsolódni. Ezek a változások a költségeink (és a szervezési feladatok) növekedéséhez vezettek.
⏵Idén 22 produkció került a válogatásba, ennyit tudunk a rendelkezésre álló összegből platformmá szervezni, illetve ennyit engednek a platform “műfaji” sajátosságai (minél több előadást lehessen megnézni néhány sűrű nap alatt). A beválogatott munkák bemutatásába különböző konstrukciókban “száll be” a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭. Vagy a honorárium részben/egészben fedezésével, a jegybevételért játszott előadások esetén egy minimum összegre való kiegészítésével, helyszínbérleti díj fedezésével, a külföldön élő vagy tartózkodó művészek utazási költségeinek fedezésével. Ez összesen kb. 4,6 millió Forintot jelent, a kapcsolódó utazások 0,5 millió, a technikai költségek 1,7 millió Forintra rúgnak, a helyszínbérlet 0,5 millió, a fordítás, tolmácsolás, feliratozás pedig 1,3 millióra.
⏵A KONTEXT (szakmai) programok költségeit nagyobb részt a partnerek viselik, a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭 kb. 0,7 millió Forintot költ erre a célra.
⏵Megvásároljuk a külföldi vendégek belépőjegyeit összesen kb. 2,8 millió Forintért. (Egy fő átlagosan 11-12 előadást néz meg.)
⏵A Trafó által megbízott szabadúszókból álló stáb: 2 társkoordinátor, 1 kommunikációs kolléga, 1 regisztrációért és kapcsolattartásért felelős, 1 technikai koordinátor, 1 szakmai program koordinátor, 1 szakmai tanácsadó összesen 7 fő (3,1 millió Ft). A web, grafika, fotó/videó területeken 3 fő (1,5 millió Ft) és a Trafó munkatársai a sajtókapcsolatok és kommunikáció területén, illetve megbízóként a koordinátorokkal való egyeztetés, támogatás terén dolgoznak a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭on, amiért plusz díjazást nem kapnak. Továbbá, minden partner és helyszín munkatársai, megbízottjai dolgoznak a helyben megvalósuló előadások, programok lebonyolításán. A kurátorok (6 fő) a válogatásért kapnak honoráriumot (0,5 millió Ft). A platform napjain önkéntesekkel egészül ki a stáb, akik nélkül nem tudnánk lebonyolítani a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭ot.
⏵Költünk még kommunikációra, arra, hogy (kis összegekkel, szállással) támogassuk azon külföldi szakújságírók jelenlétét, akik írnak a 𝐝𝐮𝐧𝐚𝐏𝐚𝐫𝐭ról, minimális összeget nyomtatásra, valamint a megnyitó és záró fogadásra (utóbbi 1,2 millió).
-
Interjúk
„Még mindig kíváncsi vagyok magamra”
Balázs Áron színművész, az Újvidéki Művészeti Akadémia tanára, aki feladta a társulati létformát a tanári hivatásért, ám maradt szabadúszó színész, így azóta Vajdaság minden színházában láthattuk játszani. Legutóbb a Zentai Magyar Kamaraszínház Sirályában öltötte magára a két karakterből gyúrt doktor szerepét. Szerda Zsófia -
Művészek írták
Színházcsinálás: Liliomfi
Szigligeti Ede örökzöldje régi-új színház, erős mai tartalmakkal. Vecsei H. Miklós változatát ifj. Vidnyánszky Attila előbb a Budaörsi Latinovits Színházban vitte színre. Azt egyik társulatalapító produkcióként hozták létre. „A jó darabokat szokták átírni, nem a rosszakat” – idézték Mészöly Dezsőt. És évekig átütő siker lett. Ezt igazították most vígszínházira. A Liliomfi előadása ismét fergeteges. Szegő György -
Interjúk
„Mindig egy lépéssel a világ változása előtt” – interjú Balázs Attila fesztiváligazgatóval a TESZT 15 évéről
Tizenötödszörre vázolt sűrített képet az elmúlt egy év valóságáról, a világ aktuális állapotáról a Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó – TESZT. Honnan indult, és merre tart a seregszemle – erről kérdeztük Balázs Attila fesztiváligazgatót, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház vezetőjét.