Bukarestben, az UNITER (Romániai Színházi Szövetség) székhelyén tartott sajtótájékoztatón jelentették be kedden a MASZIN Magyar Színházi Szövetség elnökségének képviselői, hogy június 8. és 12. között BukFeszt néven magyar színházi fesztivált rendeznek a fővárosban.
A cél egyrészt elvinni a magyar nyelvű, kiemelkedő előadásokat a helyi magyar közösséghez, másrészt pedig az elmúlt években született produkciókból egy reprezentatív merítést mutatni a román kritikusoknak, akik Bukarestből ritkán jutnak el az ország másik szegletébe.
A sajtótájékoztatón jelen volt Dorina Lazăr, a fesztiválnak otthont adó Odeon Színház igazgatója és szervezőcsapata, Aura Corbeanu, az UNITER alelnöke, valamint a MASZIN képviseletében Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház igazgatója, Balázs Attila, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház igazgatója, Bessenyei Gedő István, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója és Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház vezetője, továbbá, az esemény partnereként Kósa András, a bukaresti Liszt Ferenc Kulturális Központ igazgatója.
„2017-ben kezdődött a MASZIN története, azóta pedig több saját fesztivált tartottunk, amelyen minden tagszínház megmutathatta magát. Az első ilyen fesztivál Szatmárnémetiben volt, a következőt pedig 2023-ban Temesváron tartjuk, amikor a város európai kulturális főváros lesz” – vezette fel a bukaresti fesztivál bejelentését Balázs Attila MASZÍN-elnök.
Aura Corbeanu egy jó kezdetnek nevezte a fővárosi fesztivált, és dicsérte a szervezőket, hogy vállalják az utazást, a bonyolult logisztikát, hogy egy új közönségnek – egy nagy elvárásokkal rendelkező közönségnek - mutathassák meg előadásaikat. „Bukarest jó házigazda, az Odeon Színház hasonlóképpen, így biztos vagyok benne, hogy telt ház előtt játszhatnak majd vendégeink” – fűzte hozzá.
Czvikker Katalin elmondása szerint a kiválasztott előadások kapcsán arra is kíváncsiak voltak, hogy hogyan működnek egy új közegben, és hogyan fogadja azokat a fővárosi közönség. A MASZIN titkára beszélt a színházi szövetségen belüli hasznos, tapasztalatcserén alapuló és a munkatársak fejlesztését szolgáló programokról is.
„Két év világjárvány után a bukaresti közönség nagyon vágyik az új élményekre. Mindig nagyon örülünk, amikor a színház változatossá tudja tenni a repertoárját, és annak is örülünk, hogy Bukarest szívében fogadhatjuk a magyar színházakat – és várjuk a magyar közönséget is” – mondta Dorina Lazăr, az Odeon Színház igazgatója.
Bessenyei Gedő István, MASZÍN ügyvezető elnöke és a Harag György Társulat igazgatója megemlékezett a nemrég elhunyt Zsehránszky Istvánról, aki évtizedeken keresztül beszélt egy magyar színházi szövetség létrehozásának fontosságáról. Épp Szatmárnémetiben, az ott tartott IFESZT kapcsán született meg 2016-ban a döntés, hogy valóban összefognak az ebben érdekelt magyar színházak. „Még a járvány előtt elkezdtük tervezni a bukaresti fesztivált, ami sokban különbözik a MaFesztektől. Ez alkalommal ugyanis nem a tagszínházak közötti együttműködés és belső szakmai párbeszéd erősítését szolgálja a rendezvény, hanem kifelé nyitunk és egy interkulturális párbeszédet is kezdeményezünk a bemutatott előadásainkkal” – fűzte hozzá Bessenyei.
Az igazgató a Bukarestben bemutatandó szatmári előadásokról – a Raszputyin című fiktív történelmi drámáról és a Brighella Bábtagozat Szélszabadító című bábelőadásáról – elmondta: mindkettő díjazott és több közönség által értékelt alkotás. A Raszputyin - mely nagy sikert aratott a budapesti Nemzeti Színház MITEM nevet viselő nemzetközi színházi fesztiválján is - egyébként magyar nyelvű ősbemutató, és kiemelt fontosságú a társulat életében. Ráadásul nagyon aktuális, gondoljunk csak a most dúló orosz-ukrán háborúra. A nemrég elhunyt Szőcs Géza által írt és az orosz-tatár-bolgár-ukrán származású rendező, Sardar Tagirovsky által színpara állított előadás egyfajta esztétizált pacifista kiáltvány, a színházi alkotás nyelvén elmondott könyörgés a békéért, melyben a címszereplő megpróbál megelőzni egy szörnyű következményekkel járó világháborút - mindannyiunkat arra figyelmeztetve, hogy ez megkerülhetetlen erkölcsi felelősségünk még akkor is, ha esélyünk sincs rá, hogy szavaink meghallgatásra találjanak a világ hatalmasainál.
A BukFeszt tervezett programja:
Felnőtt, román felirattal ellátott előadások
Június 8., szerda, 18:00, Stúdióterem
ANTIGONÉ
r.: Györfi Csaba
Szigligeti Színház, Nagyvárad Táncegyüttes
Június 8., szerda, 18:00, Majestic terem
Madách Imre: AZ EMBER TRAGÉDIÁJA
r.: Silviu Purcărete
Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár
Június 9., kedd, 11:00, Majestic terem
Nyikolaj Erdman: AZ ÖNGYILKOS
r.: Botos Bálint
Szigligeti Színház, Nagyvárad, Szigligeti Társulat
Június 10., péntek, 19:00, Majestic terem
Szőcs Géza: RASZPUTYIN
r.: Sardar Tagirovsky
Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat
Június 11., szombat, 18:00, Majestic terem
Ken Kesey - Dale Wasserman: SZÁLL A KAKUKK FÉSZKÉRE
r.: Vladimir Anton
Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely
Június 12., vasárnap, 19:00, Majestic terem
William Shakespeare: III. RICHÁRD
r.: Vladimir Anton
„Csíki Játékszín”
Gyermekelőadások
Június 8., szerda, 10:00, Stúdióterem
SOSEVOLT CIRKUSZ
r.: Bartal Kiss Rita
Szigligeti Színház, Nagyvárad, Lilliput Társulat
5+
Június 9., kedd, 11:00, Stúdióterem
Parti Nagy Lajos
A CSÁSZÁR ÚJ RUHÁJA
r.: Nagy Regina
Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár
6+
Június 10., péntek, 11:00, Stúdióterem
Gimesi Dóra
SZÉLSZABADÍTÓ
r.: Bartal Kiss Rita
Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulat, Brighella Bábtagozat
Willy Russell vígjátékát, a Shirley Valentine-t Balsai Móni játssza a Centrál Színház színpadán. A darabot Ujj Mészáros Károly fordította, és az előadást is ő rendezte. A filmrendezőként megismert művész mostanában sikeres színházi előadásokat jegyez. Ezekről is kérdeztük.
Kerekes Vica, egy kis szlovákiai faluból útnak induló szeplős kislány, mára már három ország ünnepelt színésznője. Pozsonyba, Budapestre és Prágába is haza jár, ha éppen nem szülővárosában, Füleken van otthon. 16 év kihagyás után újra színházban játszik, három bemutatója közül a Don Juan, avagy az apák kínja Budapesten, a Szkéné Színházban is látható.